Історія бібліотеки

Свою історію Святогорівська сільська бібліотека розпочинає з 1951 року. Перший запис, який був зроблений в інвентарній книзі №1, датується березнем 1951 року. На жаль, хто був першим бібліотечним працівником не відомо.

До 1958 року в бібліотеці працювала Маслова Ольга Іванівна, до 1961 – Білоусова Людмила Дмитрівна. Вони були фундаторами бібліотечної справи в селі, завдяки їх праці, бібліотека стала соціально – культурним центром життя в селі.

З 1961 по 1968 рр. в бібліотеці працювала Шульга Валентина Іванівна. Саме в ці роки для розвитку бібліотеки формувалися основи інформаційної культури. Докладалось максимум зусиль, щоб зацікавити читача книгою, викликати в нього інтерес до читання, заохотити його до здобуття та поповнення нових знань. Здобувши гарний досвід Валентина Іванівна перейшла працювати методистом в районну бібліотеку, а згодом очолила посаду директора районної ЦБС.

З 1 лютого 1968 року вносяться зміни в діяльності бібліотеки, адже змінюється працівник – Лапушанська Валентина Петрівна. Вона творчо використовує свої можливості: урізноманітнює пропаганду книги, надає їй більш цілеспрямованого характеру, залучає до читання все більше та більше читачів. Саме небайдужість до своєї справи, любов до професії, вміння знаходити спільну мову з людьми різного віку допомогло їй зробити бібліотеку одну з передових на той час. Валентина Петрівна працювала до 1 березня 2016 року. Під час її праці бібліотека кілька разів змінювала місцезнаходження. Спочатку вона знаходилася у приміщенні старого будинку культури і займала площу 26 кв. м., фонд тоді складав близько 5 тисяч примірників. Наприкінці 1976 року місцева влада виділяє для бібліотеки квартиру у будинку, який був збудований для сільської інтелігенції. Площа бібліотеки була 55 кв.м.

У 1978 – знову переїзд! Цього разу понад 70 кв.м. у приміщення будинку поміщика Юрина (зараз ту знаходиться філія Ощадбанку). Тут бібліотека була до 1980 року, бібліотечний фонд тоді був понад 15 тис примірників.

1980 рік стає знаменним для сільської бібліотеки. Вона «переїжджає» із старого приміщення в новий, щойно збудований, Будинок культури. Нове приміщення для бібліотеки, загальною площею 134 кв. м., знаходиться на другому поверсі: це абонемент, де на стелажах комфортно розташувалися книги для широкого кола читачів, просторий читальний зал та книгосховище.

У період з 1970 по 2016 роки у бібліотеці було по два працівники. Разом з Валентиною Петрівною у різні роки працювали Вальт Марія Андріївна, Кравченко Любов Назарівна, Луніна Тетяна Іванівна, Демчик Світлана Володимирівна, Романченко Віра Миколаївна. Лапушанська В.П. була для них добрим наставником, навчила добре орієнтуватися в бібліотечному фонді. За допомогою активної участі своїх читачів вони проводили читацькі конференції, вечори запитань і відповідей, українські вечорниці, тощо. В цей час фонд бібліотеки становив понад 20 тис. примірників.

З січня 2002 року в бібліотеці працює Романченко Віра Миколаївна. Вона безперечно продовжила хороші напрацювання свого попередника. До 2016 року було два працівники. В ці роки найбільш поширеною формою масової пропаганди книги є любительські об’єднання. Було створені: любительське об’єднання для жінок «Чарівниця» (2004-2007рр), клуб «юні книголюби» (2008-2010рр), краєзнавчий клуб «Ріднокрай» (2012-2017рр), творча майстерня «Умілі долоньки» (2018- …). В бібліотеці завжди яскраво оформлені книжкові виставки, тематичні полички, які несуть інформаційний характер. Проводяться змістовні масові заходи. У бібліотеці є два комп’ютера, з  вільним доступом  до  інтернету. 

Тут завжди панує приязнь і душевний затишок, доброзичливість і взаєморозуміння. Недарма ще в Стародавньому світі бібліотека називалась красиво «Аптека душі » або «Притулок мудрості».

На сьогодні бібліотека нараховує 11500 примірників. Послугами бібліотеки користуються жителі села: молодь, діти, студенти, ветерани, пенсіонери, інтелігенція. 

Протягом багатьох років бібліотека була однією з кращих в бібліотечній системі, на її базі відбувалися семінари та наради.

У 2016 році управлінням культури та туризму облдержадміністрації започатковано співпрацю з Міжнародною гуманітарною організацією «Save the children», в рамках проєкту «Мобільні бібліотеки». Бібліотека стала учасником цього проєкту і отримала стенд для книг, проектор, екран мобільний напільний, принтер, акустичну систему, ноутбук, канцелярські товари та добірку дитячої літератури в кількості 103 примірника.

Надані технічні засоби та літературу почали активно використовувати  в роботі  з дітьми. Було  проведено інформаційні  хвилини  з  молодшими  школярами, презентовано книжкову  виставку  "Нова  дитяча  література".  Діяльність    в  рамках проекту надзвичайно   захопила і дітей, і бібліотекаря. Юні учасники творчих заходів показували свою фантазію та обдарованість.  Як результат, при бібліотеці працює творча майстерня «Умілі долоньки», до складу якої входять 12 учасників. Влучно вписується в інтер’єр бібліотеки дитячий куточок дитячої творчості з назвою «Фантазії політ і рук творіння», який постійно поновлюється поробками учасників творчої майстерні. Заходи відбуваються різноманітні: арт-година «Паперові фантазії», майстер-клас «Магія витинанки», художній етюд "Діти люблять малювати!" та багато інших.

Святогорівська сільська бібліотека є активним учасником інтелектуального розвитку села. Мало яке свято проходить без участі бібліотеки у співпраці зі школою, будинком культури, молодіжним центром. Відбувають різноманітні заходи: виїздне засідання молодіжного мобільного арт-кафе Святогорівської ЗОШ «А над світом вишивка цвіте», підготовлено у співпраці з будинком культури і сільською бібліотекою. У молодіжному центрі проводимо різноманітні заходи: година пам’яті "Дзвони Чорнобиля душу тривожать" (2018 р.), урок-тренінг «Не будь собі ворогом» (2018), урок-тренінг «Молодь проти куріння» (2019), заходи протидії булінгу (2020).

Бібліотека не обмежується традиційними формами роботи. Успішно проводяться акції літні читання, в рамках яких відбулися яскраві та незабутні заходи. Це: бібліопікніки, літературні мандрівки, зустрічі у бібліоальтанці, книжкові виставки, тощо. Цікаво відбуваються акції «Бібліосутінки» в рамках тижня популяризації бібліотек і бібліотечних послуг.

І ось бібліотека святкує ювілей – 70 років! Незважаючи на такий «поважний» вік вона упевнено крокує вперед, впроваджує нові технології і нові форми роботи.








Комментариев нет:

Отправить комментарий