суббота, 19 февраля 2022 г.

Ангели пам‘яті

Дев‘ятий рік українці виготовляють з паперу символічних білих янголів на згадку про тих, хто віддав життя за мирну Україну у лютому 2014 року.

   Напередодні  Дня Героїв Небесної Сотні, який відзначається 20 лютого, працівники бібліотеки і будинку культури долучилися до  тихої акції «Ангели пам‘яті», на згадку про загиблих під час Революції Гідності. Учасники акції виробили з паперу білих янголів і прикрасили ними дерева. Щоб видно було і тим, хто на землі, і тим, хто на небі… 



четверг, 17 февраля 2022 г.

Мова моя рідна – мова українська

 Кожен народ має свою мову і прославляє її. Любимо і ми, українці, свою солов'їну, барвінкову. Для великих українських письменників мова є натхненням для написання творів. Українською писали Котляревський і Шевченко, Франко і Леся Українка, Сосюра і Рильський, яких Україна буде пам'ятати завжди. Нашою мовою Маруся Чурай складала пісні, нею звучали накази славнозвісного гетьмана Сагайдачного; це мова запорізьких козаків. Про це розповідають видання з книжкової виставки «Мова моя рідна – мова українська», яка присвячена Міжнародному дню рідної мови (21 лютого).

суббота, 12 февраля 2022 г.

Афганістан: 1979-1989

 

Будь-яка війна - це катастрофа для людства. І завжди – це страждання, сльози, біль... Таким болем для багатьох став Афганістан.

10 років – з 25 грудня 1979 року по 15 лютого 1989 року тривала війна. Через афганське пекло пройшли десятки тисяч солдат. Під час бойових дій тисячі наших співвітчизників загинули: від ран, контузій, травм, хвороб, пропали безвісти. На сьогодні в Україні близько 150 тисяч ветеранів Афганістану.

Традиційно, напередодні і в День вшанування учасників бойових дій на території інших держав ми згадуємо героїв і вшановуємо пам’ять загиблих в афганській війни.

До уваги користувачів презентація «Афганістан: 1979-1989». 

«Афганістан: 1979-1989» автор: Святогорівська сільська бібліотека

пятница, 11 февраля 2022 г.


Шановні друзі! автор: Святогорівська сільська бібліотека

Подарую валентинку

 Наближається День усіх закоханих. Він святкується вже не перше століття й має романтичну історію походження. Існує легенда щодо "винуватця торжества". Ним вважається християнський священик Валентин, котрий жив у III столітті в Італії. Попри заборону імператора одружуватися Валентин допомагав закоханим.  З того часу – це свято романтики, кохання та ніжності. 14 лютого закохані висловлюють свої щирі почуття й обмінюються подарунками, влаштовують романтичні сюрпризи своїй другій половинці.

Основним атрибутом свята є специфічна листівка з освідченням у коханні у формі сердечка. Як зробити оригінальну «валентинку» - дивіться у майстер-класі «Подарую валентинку».

подарую валентинку майстер-клас святогорівська сільська бібліотека автор: Святогорівська сільська бібліотека

среда, 2 февраля 2022 г.

"Славетний байкар" інформ-цікавинка, тематична полиця

     

 210 років тому 2 лютого народився письменник Євген Гребінка
на хуторі Убіжище Пирятинського повіту на Полтавщині в сім’ї відставного штаб-ротмістра Павла Івановича Гребінки. Початкову освіту здобув у домашніх умовах. У 1825–1831 роках навчався у Ніжинській гімназії вищих наук. У гімназії почав писати вірші. 
      Євген Гребінка був особисто знайомий з Т.Г.Шевченком, брав участь у його викупі з кріпацтва. 
      3000 рублів на рік становила платня Євгена Гребінки під кінець служби в Міністерстві народної освіти Російської імперії. Для порівняння: Тараса Шевченка викупили із кріпацтва за 2500. 
     Євген Гребінка був відомий і як автор слів низки популярних пісень. Серед них «Казак на чужбине», «Молода ещё девица я была...», «Ні, мамо, не можна нелюба любить!». Але новий вірш «Очі чорнії» привернув увагу своєю пристрастністю й ліризмом та незвичним для російського читача поетичним образом. 
      У 1842 р. Гребінка знайомиться з Марією Василівною, онукою сусіда, небагатого поміщика Миколи Степановича Ростенберга, а наступного року вони освічились. Серце поета ожило й заспівало: «Очи чёрные, очи страстные». Ці ліричні рядки, написані українським поетом російською мовою, є одними з найяскравіших в українській ліричній поезії ХІХ ст. Вірш Євгена Гребінки – це справжній гімн всеохоплюючому й беззастережному коханню; гімн, який викликав до життя народження пісні, що подолала простір і час! Її виконували циганські хори, українські співаки Іван Козловський і Борис Гмиря. російський співак Федір Шаляпін, циганський співак Микола Сліченко, американець африканського походження Луї Армстронг, іспанець Хуліо Іглесіас і «тріо золотих тенорів» - італієць Лучано Паваротті, іспанці Пласідо Домінго та Хосе Каррерас. «Очі чорнії» звучали то як циганська пісня, то як романс, або ж як джазові варіації, як чарльстон, як вальс, як лірична пісня... 
     У Петербурзі Євген Гребінка знався з багатьма літераторами: Олександром Пушкіним, Іваном Тургенєвим, Іваном Криловим, Олексієм Кольцовим, тощо. 
     Роман Гребінки про козацькі часи – “Чайковський” – Франко назвав “улюбленим твором галицько-руської молоді. Інший роман, “Доктор”, Антон Чехов визнав серед кращих творів сучасної йому літератури, гідних для перевидання й народного читання. 
У 1847 році відкрив своїм коштом у селі Рудці Лубенського повіту на Полтавщині парафіяльне училище для селянських дітей. 
Тяжка хвороба (туберкульоз) рано звела його в могилу, 3 грудня 1848 р. Гребінки не стало. У 1840 році він писав в одному з листів, що їде на свою батьківщину, “чтобы не умереть между кацапами”.

 Сподіваємося, що Ви дізналися щось цікаве про Євгена Гребінку.
Книги про письменника та його твори розміщено на тематичній полиці "Славетний байкар".